top of page

ELECTED OFFICIALS

COLLIER COUNTY REPUBLICAN ELECTED OFFICIALS

Constitutional Offices

Untitled design - 2022-08-29T114636.697.png
Untitled design - 2022-08-17T135753.049.png
Untitled design - 2022-08-29T115250.520.png
Untitled design - 2022-08-29T115516.255.png

 Kevin Rambosk
Sheriff

 Jennifer Edwards
Supervisor of Elections

 Crystal K Kinzel
Clerk of the Circuit Court
and Comptroller

 Abe Skinner
CFA

Untitled design - 2022-08-29T115756.889.png

 Rob Stoneburner
Tax Collector

126508987_363424774952208_3789872903384061879_n.jpg
chris Hall CC D2.jpg

 Rick LoCastro
District 1

 Chris Hall
District 2

Untitled design - 2022-08-29T121219.103.png
Dan Kowal CC D4.png

 Burt Saunders
District 3

 Dan Kowal
District 4

Untitled design - 2022-08-29T122221.277.png

 William McDaniel
District 5

Collier County School Board

KellyLichter SB D3.jpg
Tim Moshier SB D5.jpg
Untitled design - 2022-08-29T123611.863.png
Untitled design - 2022-08-29T123843.661.png

Kelly Lichter (District 3)
Chair

 Tim Moshier (District 5)
Vice-Chair

 Stephanie Lucarelli
Member

 Eric Carter
Member

Jerry Rutherford D1 School board.jpg

 Jerry Rutherford (District 1)
Member

MUNICIPAL REPUBLICAN OFFICIALS

Everglades City

Howell Grimm, Jr. - Mayor

Vicky Wells - City Council

Parker Oglesby - City Council

Tony Pernas - City Council

Josh Minton - City Council

Michael McComas - City Council

Marco Island City Council

Erik Breshnitz - Councilor

Jared Grifoni - Vice-Chair

Becky Irwin - Councilor

Rich Blonna - Councilor

Greg Folley - Chairman

Darrin Palumbo - Councilor

Joe Rola - Councilor

INDEPENDENT REPUBLICAN ELECTED OFFICIALS

Mosquito Control District

Collier Soil and Water Conservation District

Greater Naples Fire Rescue District

John Johnson - 

Russel Burland- Chair Seat 4

John Johnson - VC Seat 1

Sandra Lee Buxton - Treasurer Seat2

Bruce Buchannon- Comm Seat 4

Jacquelyn D Thompson-Fresenius 

Seat 3 Commissioner

William L. Owens - Counsel

Juan Sanchez Group 1

Megan FooGroup 2

Heather Cleckler Group 3

Rob Griffin Group 4

Rob Tol Group 5

Al Duffy

Seat 2 - E Naples

Mark Cherney

Dominick Biondo - Secretary
Seat 5 – Golden Gate

Brian O. Cross

Patrick Dearborn

Immokalee Fire District

North Collier Fire District

Don Gunthner - Comm
Seat 1

Anne Goodnight - Chairman
Seat 2

Bonnie Keen - Comm
Seat 3

Joseph James Brister - V.Chair
Seat 4

Robert Halman - Secy/Treasurer

Seat 5

Christopher Crossan - Term Expires 2026
Seat 1

Jim Burke - Term exp 2026
Seat 2 – at Large

Norman Feder - Chairman Term 2024
Seat 3 

J. Christopher Lombardo- VChair Exp 2026
Seat 4 

James Calamari - Secy/Treas Exp 2024
Seat 5

FEDERAL ELECTED REPUBLICANS 

Untitled design - 2022-08-29T104036.216.png
Untitled design - 2022-08-17T133903.747.png
Untitled design - 2022-08-29T104300.719.png
Untitled design - 2022-08-29T105328.829.png

 Rick Scott
United States Senator

 Marco Rubio
United States Senator

Byron Donalds
Florida House of Representatives

STATE ELECTED REPUBLICANS 

D5f9tyeKNhLJszJDPwAZPHCTZ5KuaPXWy0EYZevi-65193926.jpg
Official_Lt._Gov_Photo-180x180.jpg
Untitled design - 2022-08-29T110814.459.png
Untitled design - 2022-08-29T111010.757.png

 Ron DeSantis
Governor

 Jeanette Nunez
Lt Governor

 Ashley Moody
Attorney General

 Jimmy Patronis
CFO

Passi 1.jpg
Untitled design - 2022-08-29T111616.604.png
candidates-thumbs-DAVID-BORRERO-2475297247.jpg
Untitled design - 2022-08-17T135128.696.png

Kathleen Passidomo
State Senator Dist. 28

 Lauren Melo
State Representative Dist. 82

 David Borrero
State Representative Dist. 105

 Bob Rommel
State Representative Dist. 106

Adam-Botana Staterep District 80.png

 Adam Botana (R)
State Representative Dist. 80

bottom of page