top of page
Official Office Links

Public Servants
Click on Pictures and Text

COLLIER COUNTY  ELECTED OFFICIALS

Collier County Gov Offices Quick Links

Plus click on pictures for each office

 

Untitled design - 2022-08-29T114636.697.png
Melissa blazier soe.png
Untitled design - 2022-08-29T115250.520.png
Untitled design - 2022-08-29T115516.255.png

Kevin Rambosk
Sheriff

Melissa R. Blazier
Supervisor of Elections

Crystal K Kinzel
Clerk of the Circuit Court
and Comptroller

Abe Skinner
CFA

Untitled design - 2022-08-29T115756.889.png

Rob Stoneburner
Tax Collector

Amira Fox
State Attorney

126508987_363424774952208_3789872903384061879_n.jpg
chris Hall CC D2.jpg

Rick LoCastro
District 1

Chris Hall
District 2

Untitled design - 2022-08-29T121219.103.png
Dan Kowal CC D4.png

Burt Saunders
District 3

Dan Kowal
District 4

Untitled design - 2022-08-29T122221.277.png

William McDaniel
District 5

KellyLichter SB D3.jpg
Tim Moshier SB D5.jpg
Untitled design - 2022-08-29T123611.863.png
Untitled design - 2022-08-29T123843.661.png

Kelly Lichter (District 3)
Chair

Tim Moshier (District 5)
Vice-Chair

Stephanie Lucarelli
Member

Eric Carter
Member

Jerry Rutherford D1 School board.jpg

Jerry Rutherford (District 1)
Member

MUNICIPAL  OFFICIALS

Howell Grimm, Jr. - Mayor

Vicky Wells - City Council

Parker Oglesby - City Council

Tony Pernas - City Council

Josh Minton - City Council

Michael McComas - City Council

Erik Breshnitz - Councilor

Jared Grifoni - Vice-Chair

Becky Irwin - Councilor

Rich Blonna - Councilor

Greg Folley - Chairman

Darrin Palumbo - Councilor

Joe Rola - Councilor

INDEPENDENT REPUBLICAN ELECTED OFFICIALS

John Johnson - Seat 1

Russel Burland- Chair Seat 5

Sandra Lee Buxton - Treasurer Seat2

Bruce Buchannon- Seat 4

Ed Brandt - Seat 3

William L. Owens - Counsel

Juan Sanchez Group 1

Megan FooGroup 2

Heather Cleckler Group 3

Rob Griffin Group 4

Rob Tol Group 5

Al Duffy - Seat 2 - E Naples

Mark Cherney

Dominick Biondo - Secretary
Seat 5 – Golden Gate

Brian O. Cross

Patrick Dearborn

Don Gunthner - Comm
Seat 1

Anne Goodnight - Chairman
Seat 2

Bonnie Keen - Comm
Seat 3

Joseph James Brister - V.Chair
Seat 4

Robert Halman - Secy/Treasurer

Seat 5

Christopher Crossan - Term Expires 2026
Seat 1

Jim Burke - Term exp 2026
Seat 2 – at Large

Norman Feder - Chairman Term 2024
Seat 3 

J. Christopher Lombardo- VChair Exp 2026
Seat 4 

James Calamari - Secy/Treas Exp 2024
Seat 5

FEDERAL ELECTED REPUBLICANS 

Untitled design - 2022-08-29T104036.216.png
Untitled design - 2022-08-17T133903.747.png
Untitled design - 2022-08-29T104300.719.png
Untitled design - 2022-08-29T105328.829.png

Rick Scott
United States Senator

Mario Díaz-Balart
US House of Representatives

Marco Rubio
United States Senator

Byron Donalds
US House of Representatives

STATE ELECTED REPUBLICANS 

D5f9tyeKNhLJszJDPwAZPHCTZ5KuaPXWy0EYZevi-65193926.jpg
Official_Lt._Gov_Photo-180x180.jpg
Untitled design - 2022-08-29T110814.459.png
Untitled design - 2022-08-29T111010.757.png

Ron DeSantis
Governor

Jeanette Nunez
Lt Governor

Ashley Moody
Attorney General

Jimmy Patronis
CFO

Passi 1.jpg
Untitled design - 2022-08-29T111616.604.png
candidates-thumbs-DAVID-BORRERO-2475297247.jpg
Untitled design - 2022-08-17T135128.696.png

Kathleen Passidomo
State Senator Dist. 28

Lauren Melo
State Representative Dist. 82

David Borrero
State Representative Dist. 105

Bob Rommel
State Representative Dist. 81

Adam-Botana Staterep District 80.png

Adam Botana (R)
State Representative Dist. 80

bottom of page